UK | RU

Заявка на ремонт

Існуючі ГОСТи для склопакетів

Склопакети по ГОСТу

Зараз склопакет, став нормою життя так само, як трохи раніше нормою стали джинси і жувальна гумка. А склопакет - це красиво , зручно , сухо , тепло і безшумно. Принаймні , так має бути. Ось у цьому місці повинні криво посміхнутися інженери будівельного контролю , яким доводиться приймати установку склопакетів . Тому для загального розвитку всім учасникам будівельного процесу , будь то робітники , бригадири , виконроби , інженери будівельного контролю , непогано б знати про склопакети побільше.
Відразу варто зауважити , що, говорячи про склопакети , більшість людей має сучасні металопластикові вікна , вони ж вікна з ПВХ , вони ж пластикові вікна. Між тим сам склопакет - це лише основний елемент конструкції вікна , і окремо від нього не використовується. Для простоти розуміння , говорячи про установку склопакетів , ми будемо мати на увазі установку пластикових вікон , про які піде мова в цій замітці . Переважна більшість проблем зі склопакетами виникає через неправильний монтаж , а не через дефект конструкції. Сучасне автоматизоване виробництво склопакетів налагоджено настільки добре , що брак в конструкції зустрічається дуже рідко. Це , звичайно, стосується тільки відомих торгових марок.

Стаття розповідає про те, чому потіють встановлені пластикові вікна ? Так що основні проблеми зі склопакетами виникають через косорукості тих , хто їх встановлює. Тим не менше, більшість порушень при установці склопакета можна виявити і усунути на місці. Однак , якщо цього не зробити , то потім тих , хто буде жити чи працювати в цій будівлі, чекає маса неприємних сюрпризів. Ні, звичайно , склопакет з вікна не випаде . Але тим він і небезпечний, що наслідки неправильної установки, виявляться не відразу , але через півроку або рік - неодмінно . І ось тоді мешканці будівлі , лаючись крізь зуби , будуть з теплотою згадувати час , коли вони в далекому минулому заклеювали вікна папером.
Оскільки при установці склопакетів ведуться ще й приховані роботи : наприклад , монтажний шов закривається укосами і підвіконням , побачити деякі порушення і відповідно , довести їх наявність без демонтажу всього вікна буде неможливо. У споруджуванних будинках за якістю монтажу склопакетів стежать інженери будівельного контролю. Але якщо ви вирішили поміняти вікна у своїй власній квартирі , то повинні знати про склопакети ніяк не менше інженера будівельного контролю. Інакше якість наданої вам послуги по заміні вікон, проконтролювати ви не зможете , і залишиться тільки сподіватися на чесність фірми- установника.
Тепер невеликий лікнеп по склопакетам . Склопакети бувають однокамерними ( з двох листів скла) і двухкамерними ( із трьох листів скла ) . На цьому знання багатьох будівельників про склопакети вичерпуються. Насправді є кілька різновидів склопакетів (є й трьох , і чотирьох , і навіть п'ятикамерні склопакети) . У різних джерелах ви зустрінете різні їх класифікації і назви , а ми будемо користуватися класифікацією ГОСТу 24866-99 «Склопакети клеєні будівельного призначення. Технічні умови».
ГОСТ 24866-99 позначає лише загальні вимоги, пропоновані до всіх склопакетів . Згідно з текстом ГОСТу , вимоги, що пред'являються до кожного виду склопакетів будівельного призначення , що доповнюють вимоги даного стандарту , повинні бути викладені в НД (стандартах , технічних умовах , технічних свідоцтвах , договорах на поставку , затверджених у встановленому порядку) на відповідний вид склопакета .
Яку ще корисну інформацію ми можемо почерпнути з ГОСТу 24866-99 ? У першу чергу , звертаємо вашу увагу на те , що склопакет повинен бути маркований особливим чином. Крім склопакетів від відомих виробників , є й такі , які робляться в найближчому підвалі. На таких склопакетах , ви , зрозуміло , не знайдете жодної інформації . А по ГОСТу 24866-99 на кожному склопакеті повинні бути зазначені : найменування або товарний знак підприємства-виробника; умовне позначення склопакета ; дата виготовлення виготовлення. Маркування має бути нанесена або на дистанційну рамку , або на скло у нижньому лівому кутку. Важливо : при монтажі склопакета потрібно встановити його так , щоб маркування можна було прочитати з приміщення. Якщо з найменуванням виробника та датою виготовлення склопакета все зрозуміло , то що має входити в поняття « умовне позначення склопакета» - зрозуміло не зовсім. Звернемося до ГОСТу : «Умовне позначення склопакета має складатися : з позначення типу , характеристики застосовуваного скла ( вид скла і його товщина ) , відстані між стіклами , виду газонаповненя , висоти , ширини , товщини склопакета , виду склопакета і позначення цього стандарту».
Згідно ГОСТу 24866-99 , довговічність ( надійність) склопакетів «повинна становити не менше 20 умовних років експлуатації» . Дуже цікавий термін «умовний рік експлуатації». Що ж він позначає ? ГОСТ 24866-99 не дає на це відповіді.
Зате ГОСТ 30779-2001 ( «Склопакети будівельного призначення. Метод визначення опору атмосферним впливам і оцінки довговічності") роз'яснює , що «умовний рік експлуатації - одиниця виміру довговічності склопакетів , умовно відповідна одному календарному році експлуатації склопакета в реальних умовах». Ну , тепер зрозуміло: після установки склопакета , він умовно служитиме цілих 20 умовних років , протягом яких у приміщенні буде умовно тихо і умовно тепло. А якщо серйозно , то це означає , що за результатами лабораторних випробувань склопакет повинен витримати критичні навантаження . Ці навантаження приблизно відповідають періоду звичайної експлуатації склопакета в 20 років.
Отже , переходимо безпосередньо до монтажу склопакетів . Чомусь у нашій країні поширена думка , що з установкою склопакета може впоратися будь-який більш - менш рукатий господар. Мабуть , склопакет в порівнянні зі старими дерев'яними вікнами представляється як якесь надтехнологічний пристрій , мало не само встановлюючий у віконний отвір . Хоча , як показує практика , грамотна установка склопакетів не по плечу і деяким фірмам, що роблять подібні послуги. Причому договір на надання послуг з установки склопакетів складений так , що вам буде дуже важко пред'явити фірмі - установникові які-небудь претензії , навіть з урахуванням того , що ви помітите порушення прямо під час монтажу. Відбувається це тому , що в договорі не прописуються конкретні , зрозумілі умови , при виконанні яких установку склопакетів можна вважати успішно завершеною. Не обумовлені деталі закладення монтажного шва та інші «дрібниці».

Є також можливість, замість двухкамерного склопакета, встановити однокамерний енергозберігаючий склопакет зі склом , що має енергозберігаюче покриття . Ще на етапі вибору склопакета треба пам'ятати , що ретельні , а найголовніше , грамотні заміри віконного отвору гарантують загальний успіх. На допомогу прийде не тільки рулетка , а й розрахунок статичних навантажень по СП 20.13330.2011 ( актуалізована редакція СНиП 2.01.07-85 « Навантаження і впливи »). Приклад : на верхніх поверхах висотної будівлі вітрове навантаження досягає максимуму , а вуличний шум - мінімуму , а на нижніх - навпаки. Пам'ятаючи про це , можна вибрати оптимальний варіант склопакета для різних поверхів.


Автор Анатолій Базака